About us in English
Saturday 18 August 2018

Filmer/bilder

The Extreme Altitude Challenge 2006

Vågflygning i Vågå, Norge (5.3 MB).

Upp bland molnen

En segelflygning i bilder (2.9 MB).

Segelflygningar

Segelflygning

Beskrivning av hur en segelflygning kan gå till.

Ensam i lufthavet

Junior och nybliven segelflygare - en flygning i ord.

Finspångs Sportflygfält
Fältet öppet

2018-08-11:
PPR krävs alltid. Gräset klippt den 11:e augusti. Banmarkeringar i båda ändar saknas delvis eller skadade. OBS! ojämnheter på fältet. Landa inte före tröskeln/kullen bana 21. Stora skador mitt i startförlängning

Nyheter

2018-08-13

Segelflygets Dag

2018-04-19

Utställning på LiU

2018-04-18

Städdag mm

2018-04-12

Städdag / montering framflyttad

2018-03-19

8.33 radio

2018-02-23

Flygsäkerhetsmöte 17/3


Se alla nyheter

Våra sponsorer

Verksamhetsschema

Nedan hittar du vårt verksamhetsschema från och med dagens datum och framåt. I schemat ser du vilka dagar vi i dagsläget har planerad flygverksamhet. Av kommentaren kan du också se om flygverksamheten är planerad på någon annan plats än vårt hemmafält utanför Finspång.

Observera också att vår verksamhet är väderberoende. Vissa av de planerade flygtillfällena nedan kan därför ställas in med kort varsel. Är du osäker kan du ringa vår mobiltelefon. Har vi verksamhet är det alltid någon som svarar!

DatumKommentar
2018
18-Aug (Sat)Gräsklippning Erik Säll
19-Aug (Sun)Inställt p.g.a. ogynnsam väderprognos med sidvind, samt få anmälda.
25-Aug (Sat)Gräsklippning Henrik Åslund
26-Aug (Sun)Flygning i Finspång
01-Sep (Sat)Flygning i Finspång
02-Sep (Sun)Flygning i Finspång
08-Sep (Sat)Gräsklippning Hans Larsson
09-Sep (Sun)Flygning i Finspång
15-Sep (Sat)Flygning i Finspång
16-Sep (Sun)Flygning i Finspång
22-Sep (Sat)Gräsklippning Ingvar Johansson
23-Sep (Sun)Flygning i Finspång
29-Sep (Sat)Flygning i Finspång
30-Sep (Sun)Flygning i Finspång
06-Oct (Sat)Flygning i Finspång
07-Oct (Sun)Flygning i Finspång